Fallout 3

Fallout 3 — одна з тих ігор, завдяки яким 2008 рік увійде в історію роком процвітання, благополуччя і відродження. Приємно, що серед безлічі відмінних проектів знайшлося місце і відродити легендарну дилогію кінця 90-х. Fallout 3, звичайно, є за що посварити — в першу чергу це досить кострубатий движок, який дістався у спадок від Oblivion, — але дух оригіналу ця гра передає напрочуд акуратно. Ми знову опиняємося в світі, який пережив ядерну війну і тепер існує по новим, незвичним і суворими законами. У цьому світі є свої проблеми і біди, а значить — є і місце герою начебто нас.

Як все починалося?

Дилогія Fallout — один з головних символів ігрових 90-х. Автори не просто вибрали вдалий сеттинг — світ, який вижив після ядерної війни, — але ще і змогли створити для нього достовірну атмосферу. В результаті вийшла рольова гра фантастичною глибини: тут хотілося жити, а події розвивалися настільки різноманітно і нелінійно, що запросто можна було втратити основну сюжетну гілку. Крім того, в Fallout були захоплююче розвиток персонажа (місцева SPECIAL досі вважається загальновизнаним еталоном рольової системи), відмінна покрокова бойова система і дуже вдала графіка — простенька, ізометрична, але зате намальована зі смаком і знанням своєї справи.

На жаль, насолоджуватися Fallout-му ми мали всього два роки (97-й і 98-й, коли вийшли перша і друга частини). Потім з'явилася дуже посередня тактична Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, а розробку повноцінної третьої частини припинили (її прототип, до речі, можна виявити

Як грається?

Люди, знайомі з першоджерелом, спочатку можуть випробувати від Fallout 3 натуральний культурний шок. Перед нами щось … щось, дуже схоже на The Elder Scrolls 4: Oblivion, тільки в постапокаліптичних декораціях і з удаваними спочатку безглуздими вкрапленнями з першоджерела. Насправді — відповідай за Fallout 3 та ж сама команда, яка робила перші дві частини, продовження все одно б виглядало настільки ж несхоже. Минуло цілих десять років, технології підскочили на кілька поколінь вперед, та й підхід до геймплею вже зовсім інший.

Насправді ж — Bethesda вдалося головне: зберегти унікальну постапокаліптичну атмосферу. Тобто ми дійсно відчуваємо себе в світі, що пережив ядерну війну, і майже відразу ж розуміємо — світ цей дивно складний. Юнакові, який провів все своє життя в комфортному притулок, доводиться розбиратися в хитросплетінні місцевих інтриг, вирішувати чужі проблеми, не забуваючи і про проблеми своєї — зниклого батька. Гра, як і раніше, різноманітна, нелінійна і дуже багата на враження.

При цьому майже всі ключові особливості перших двох Fallout десятків залишилися на місці. Система SPECIAL піддалася лише незначною шліфовці, яка зробила її навіть краще. Спостерігаються і «багатоярусні» діалоги з купою варіантів відповіді (причому останні можуть змінюватися в залежності від того, як ви прокачали свого персонажа). Ну і найголовніше — не дивлячись на перенесення гри в повне 3D, бої не опустилися до рівня банального шутера. Герою доступна система VATS — як тільки ви бачите противника, можете ставити гру на паузу і вибирати, в яку частину тіла прицілитися. Кожен такий постріл забирає певну кількість очок дії, на відновлення яких йде час. Це робить бої трошки тактичними — відновлювати окуляри дії найпростіше в укритті, де вас не дістають вороги. Звичайно, можна стріляти як в шутере, не включаючи VATS, але шкоди від такої стрілянини значно менше.

Як виглядає і звучить?

На жаль, в Fallout 3 залишилося все те, за що ми лаяли Oblivion. Движок за нинішніми мірками, не дуже сучасний, а світ гри — дуже вже акуратний і штучний. Підливає масла в вогонь і система Radiant AI, яка теоретично повинна робити поведінку ігрових персонажів максимально життєвим. На практиці — зустрічаються NPC дуже часто «включають дурня», починаючи, наприклад, буцати найближчу стінку.

З іншого боку — у гри відмінний дизайн. Важливо бути уважними — і майже кожна локація, майже кожен будинок піднесе вам маленький сюрприз. Саме з таких ось речей і створюється справжня атмосфера. Крім того, на диво гарний звук — в грі, наприклад, є радіо, по якому не тільки крутять джаз, а й регулярно коментують наші вчинки.

Відродження?

Fallout 3, безсумнівно, вдалася. Нехай і не скрізь Bethesda спрацювала гладко, але найважливіше залишилося на місці — це дійсно post-nuclear roleplaying game з відповідною атмосферою і просто відмінною глибиною. Рекомендуємо як фанатам перших двох частин, так і тим, хто не знайомий з першоджерелом, але дуже хоче долучитися.


плюси

  • У грі залишені практично всі сильні сторони перших двох частин
  • Відмінна опрацювання ігрового світу
  • Захоплюючий і нелінійний сюжет

мінуси

  • Досить середня графіка

Які вчинки зобов'язані зробити поважають себе «лиходії» і «добряги» в Fallout 3?

Наскільки якісним виявився російський переклад гри?

НА ЦІ І БАГАТО ІНШИХ ПИТАННЯ ВАМ відповіді розгорнути РЕЦЕНЗИЯ НА FALLOUT 3 В грудневому «Ігроманія» (В продажу з 25 листопада 2008 року).